Pranie lnu - pielęgnacja tkanin i wyrobów lnianych

Tkaniny lniane oraz wyroby z nich uszyte, naturalne, białe i kolorowe są łatwe w pielęgnacji. Z reguły wystarczy zwykłe pranie wodne w pralce w 40 lub 60 stopni C lub ręczne oraz suszenie klasyczne lub w suszarce bębnowej.

Czy len można prać?

Len materiał nie nie tylko nie boi się prania, ale wręcz je uwielbia. Częste pranie lnu uszlachetnia go, staje się bardziej miękki i gładki. Nowoczesne metody zmiękczania lnu właśnie polegają na wielokrotnym "praniu", co znakomicie wpływa na jego elastyczność i tzw. miękki chwyt. W końcu to włókno łykowe. Tkanina, którą łatwo prać w gorącej wodzie, może być też gotowany - szczególnie tkaniny off white, czyli bielone. Mogą być wtedy suszone na słońcu (będą ładnie jaśniały).

Czy len można prać w pralce?

Tkaniny lniane barwione pranie - zalecane pranie wodne w pralce w 40 lub 60 st C - w zupełności wystarczy. Stosowane w barwieniu lnu reaktywne barwniki mają dobre właściwości odporności na odbarwienie, wynikające z wiązania, które występuje podczas barwienia

UWAGA : W przypadku tkanin lnianych barwionych z informacją, że mogą tracić kolor przy praniu - proponujemy je omijać szerokim łukiem, ponieważ będą też tracić kolor podczas noszenia, bedą absorbowane przez naszą skórę.Szkoda zdrowia.

Pranie odzieży lnanej i innych lnianych wyrobów

Odzież lniana lub inny wyrób gotowy, uszyty w kombinacji z innymi materiałami, kolorowymi nićmi lub dodatkami nie lnianymi , może mieć wpływ na sposób pielęgnacji. Dlatego ZAWSZE najpierw sprawdź instrukcje prania na etykiecie. Chociaż wszystkie 100% lniane sukienki, tuniki, spodnie i koszule itd. można prać w pralce, inne materiały używane do szycia, wykończenia i wypełnienia mogą wymagać czyszczenia chemicznego. Ignorowanie lub nieznajomości tej instrukcji może zniszczyć produkt.

Czy len można prasować? Jak prasować len? 

Tkaniny lniane mogą być prasowane na gorąco w 200 st C, co zapewnia im maksymalną sterylizację.

Poniżej kilka wskazówek prania i pielęgnacji lnu:

Jak prać len?

Zastosuj 8 prostych rad - a pranie lnu będzie proste i tanie:

  1. Wybierz delikatny cykl prania, a jeśli masz wybór, wybierz poziom wody w pralce maksymalnie z oferowanego. Twoje lny powinny się swobodnie przemieszczać w pralce.
  2. Nie tłum pralki zbyt wielką ilością rzeczy na raz. To może spowodować skręcenia lub rozciągniecie wyrobów i konsekwencji zmianę kształtu.
  3. Upewnij się, że wszystkie inne rzeczy w pralce są podobne do lnianych pod względem koloru, wagi i instrukcji prania
  4. Jeśli lniane ubrania pierzesz ręcznie, należy stosować tylko delikatne ruchy – nie wykręcaj , skręcaj ani nie szoruj . Pranie ręczne jest zalecane dla ubrań, które nie są silnie zabrudzone lub tkanina czy dzianina ma luźny splot i mogą ulec uszkodzeniu podczas prania tradycyjnego w pralce. Wyjątkiem są specjalne programy do prania ręcznego.
  5. Lniane ubrania, jak również inne rzeczy z lnu ma powinny być prane w chłodnej lub ciepłej temperaturze – ale nigdy w ekstremalnie zimnej lub gorącej. Używaj tylko łagodnych detergentów do prania i upewnij się, że wszystko jest dobrze wypłukane przed suszeniem.
  6. Jeśli produkt podczas procesu produkcyjnego był już oprany mechanicznie, to można bezpiecznie suszyć go w suszarce. Zalecane niskie temperatury suszenia i wyjęcie wyrobu, gdy jest jeszcze lekko wilgotny.
  7. Lepiej suszyć lniane produkty na płasko, szczególnie dzianiny. Wieszaki lub sznurki mogą odbijać ślady na tkaninie, a także powodować odkształcenie części garderoby.
  8. Jeśli istnieje potrzeba prasowania, prasować lniane wyroby, gdy są lekko wilgotne.

Prosimy wypróbować na wyrobach lnianych oferowanych przez naszą firmę Linen Partner - Lniane Tekstylia s.c.

Posiadamy Certyfikaty:
Sklep
internetowy