Pranie lnu - pielęgnacja tkanin i wyrobów lnianych

Tkaniny lniane oraz wyroby z nich uszyte, naturalne, białe i kolorowe są łatwe w pielęgnacji. Z reguły wystarczy zwykłe pranie wodne w pralce, najlepiej do 40 st. C lub ręczne oraz suszenie klasyczne.

Nie zaleca się używania suszarek bębnowych.

Czy len można prać?

Len materiał nie nie tylko nie boi się prania, ale wręcz je uwielbia. Częste pranie lnu uszlachetnia go, staje się bardziej miękki i gładki. Nowoczesne metody zmiękczania lnu właśnie polegają na wielokrotnym "praniu", co znakomicie wpływa na jego elastyczność i tzw. miękki chwyt. W końcu to włókno łykowe. Tkanina, którą łatwo prać w gorącej wodzie, może być też gotowany - szczególnie tkaniny off white, czyli bielone. Mogą być wtedy suszone na słońcu (będą ładnie jaśniały).

Czy len można prać w pralce?

Tkaniny lniane barwione pranie - zalecane pranie wodne w pralce  40 st C - w zupełności wystarczy. Wyższe temperatury mogą wpływac na  niepotrzebną dodatkową kurczliwość,

szybciej "zużywając" tkaninę.

 Stosowane w barwieniu lnu reaktywne barwniki mają dobre właściwości odporności na odbarwienie, wynikające z wiązania, które występuje podczas barwienia

UWAGA : W przypadku tkanin lnianych barwionych z informacją, że mogą tracić kolor przy praniu - proponujemy je omijać szerokim łukiem, ponieważ będą też tracić kolor podczas noszenia, bedą absorbowane przez naszą skórę.Szkoda zdrowia.

Pranie odzieży lnanej i innych lnianych wyrobów

Odzież lniana lub inny wyrób gotowy, uszyty w kombinacji z innymi materiałami, kolorowymi nićmi lub dodatkami nie lnianymi , może mieć wpływ na sposób pielęgnacji. Dlatego ZAWSZE najpierw sprawdź instrukcje prania na etykiecie. Chociaż wszystkie 100% lniane sukienki, tuniki, spodnie i koszule itd. można prać w pralce, inne materiały używane do szycia, wykończenia i wypełnienia mogą wymagać czyszczenia chemicznego. Ignorowanie lub nieznajomości tej instrukcji może zniszczyć produkt.

Czy len można prasować? Jak prasować len? 

Tkaniny lniane mogą być prasowane na gorąco w 200 st C, co zapewnia im maksymalną sterylizację.

Poniżej kilka wskazówek prania i pielęgnacji lnu:

Jak prać len?

Zastosuj 8 prostych rad - a pranie lnu będzie proste i tanie:

  1. Wybierz delikatny cykl prania, a jeśli masz wybór, wybierz poziom wody w pralce maksymalnie z oferowanego. Twoje lny powinny się swobodnie przemieszczać w pralce.
  2. Nie tłum pralki zbyt wielką ilością rzeczy na raz. To może spowodować skręcenia lub rozciągniecie wyrobów i konsekwencji zmianę kształtu.
  3. Upewnij się, że wszystkie inne rzeczy w pralce są podobne do lnianych pod względem koloru, wagi i instrukcji prania
  4. Jeśli lniane ubrania pierzesz ręcznie, należy stosować tylko delikatne ruchy – nie wykręcaj , skręcaj ani nie szoruj . Pranie ręczne jest zalecane dla ubrań, które nie są silnie zabrudzone lub tkanina czy dzianina ma luźny splot i mogą ulec uszkodzeniu podczas prania tradycyjnego w pralce. Wyjątkiem są specjalne programy do prania ręcznego.
  5. Lniane ubrania, jak również inne rzeczy z lnu ma powinny być prane w chłodnej lub ciepłej temperaturze – ale nigdy w ekstremalnie zimnej lub gorącej. Używaj tylko łagodnych detergentów do prania i upewnij się, że wszystko jest dobrze wypłukane przed suszeniem.
  6. Jeśli produkt podczas procesu produkcyjnego był już oprany mechanicznie, to można suszyć go w suszarce. Zalecane niskie temperatury suszenia i wyjęcie wyrobu, gdy jest jeszcze lekko wilgotny. Uzywanie suszarek bębowych wpływać może na dodakowy wykurcz tkaniny i jej przedwczesne zużycie.
  7. Lepiej suszyć lniane produkty klasycznie, korzystając z przewiewnych miejsc.Jak mozna na płasko, szczególnie dzianiny. Wieszaki lub sznurki mogą odbijać ślady na tkaninie, a także powodować odkształcenie części garderoby..
  8. Jeśli istnieje potrzeba prasowania, prasować lniane wyroby, gdy są lekko wilgotne.

Prosimy wypróbować na wyrobach lnianych oferowanych przez naszą firmę Linen Partner - Lniane Tekstylia s.c.

Posiadamy Certyfikaty:
Sklep
internetowy